Хто зображений на польських злотих?
Що може розповісти про Польщу її національна валюта – злотий? Чиї портрети, яких королів (і чому) зображені на польських банкнотах? Ми розповімо вам сьогодні про монархів, кожен із яких зробив вагомий внесок у розбудову своєї держави.
Серія під назвою «Польські правителі» була введена в обіг в 1995 році і нині складається з шести банкнот. На кожній із них зображений польський король, який свого часу відіграв важливу роль в історії країни. Автором зображень на грошових купюрах є відомий художник-графік Анджей Хайдріх.
10 злотих
На купюрі в 10 злотих зображений князь полян Мешко І, який походив із династії П’ястів і правив приблизно в 960 році. Відомий він нам передусім як засновник давньопольської держави, перший правитель Польщі. Саме він об’єднав під своєю владою західнослов’янські племена і прийняв християнство в 966 році як державну релігію (цей рік вважається символічною датою утворення польської держави). Мешко І мудро провадив зовнішню й внутрішню політику і за роки свого правління зумів значно розширити територію країни.
20 злотих
На банкноті у 20 злотих зображено Болеслава І Хороброго – першого в історії короля Польщі. Прийшов він до влади в 992 році, роки його правління супроводжувалися постійними війнами і збройними зіткненнями, результатом яких стало приєднання до Польщі багатьох нових земель. Болеслав Хоробрий продовжував справу свого батька Мешка І, сприяв поширенню християнства в країні, його релігійна політика значно підвищила престиж Польщі на міжнародній арені. За сприяння духовенства в 1025 р. за кілька тижнів до своєї смерті був коронований у Гнєзно.
50 злотих
Казимир ІІІ Великий, зображення якого ми бачимо на 50-ти злотих, зійшов на престол у 1333 р, правив близько сорока років і став останнім королем з династій П’ястів. Це про нього кажуть, що «застав Польщу дерев’яною, а залишив мурованою». Король старанно дбав про оборонність краю: за час його правління було побудовано 53 замки й зміцнено 27 міських фортифікацій. Казимира Великого вважають одним із найвидатніших монархів в історії Польщі. Він сприяв упорядкуванню звичаєвого права, увів розумні закони, розвивав економіку, більшість справ залагоджував за допомогою дипломатії і при цьому втричі збільшив територію держави. У 1364 р. король заснував перший вищий навчальний заклад у країні – Краківську академію (Ягеллонський університет).
100 злотих
Хороший політик, прекрасний стратег і чудовий тактик – Владислав ІІ Ягайло – спочатку був Великим князем литовським, а вже після шлюбу з королевою Ядвігою посів польський трон. Цей шлюб започаткував нову могутню династію Ягеллонів, яка правила в Центрально-Східній Європі 186 років. До його здобутків належать хрещення Литви й велика військова перемога – повний розгром Тевтонського ордену в Грюнвальдській битві 1410 р, яка поклала край терору німецьких лицарів. За довгі роки свого правління (а правив він найдовше з-поміж інших королів) Ягайло добився економічного розквіту польської держави, дрібна шляхта здобула більші права, а Литва й Україна були включені в польську політичну й культурну сфери впливу.
200 злотих
Одним із найважливіших представників династії Ягеллонів був Сигізмунд І Старий – саме його портрет зображено на купюрі в 200 злотих. Довге правління Сигізмунда І часто називають «золотим віком» польської корони. Король усіляко сприяв розвитку економіки, привів у порядок державний бюджет, започаткував грошову реформу (при ньому Польща почала карбування золотих монет) та дбав про розвиток королівських міст. Сигізмунд І любив мистецтво й охоче підтримував талановитих художників і музикантів, його любили й поважали піддані за добре ставлення до себе.
500 злотих
Нова банкнота номіналом в 500 злотих ввійшла до обігу 10 лютого 2017 року. За розміром вона на 4 % більша, ніж купюра 200 злотих. На ній зображений польський король Ян ІІІ Собеський, якого поляки вважають своїм національним героєм, захисником християнської віри. Своїм військовим талантом цей польський монарх надовго забезпечив Речі Посполитій спокій на південних кордонах. У 1673 році польська армія під його командуванням розгромила турків у Хотинській битві. А найбільшим воєнним тріумфом Яна Собеського, мабуть, стала переможна Віденська битва 1683 р, під час якої король особисто керував атакою кавалерії.
Джерело: YAVP.PL