Вступ до технікумів, ліцеїв та професійних шкіл після 9 класу української школи
Як здійснюється набір до середньої школи* для учнів, які закінчили
9 клас в українській школі?
Учні, які закінчили 9 класів в Україні і які хочуть вступити до першого класу середньої школи в Польщі, не беруть участі в електронному наборі на відміну від учнів польських шкіл. Звичайно, можуть бути винятки – тоді про це сказано на сайті навчального закладу.
Про те, як відбувається вступ учнів польських шкіл, читайте тут
Примітка. Середні школи в Польщі – це ліцеї, технікуми та професійні (галузеві) школи.
Учні, які закінчили 9 (10) клас в Україні можуть вступати до державних ліцеїв, технікумів чи професійних шкіл у Польщі після основного та додаткового набору для учнів польських шкіл. Це буде можливим у серпні за умови, якщо в навчальному закладі будуть вільні місця.
Якщо в школі є вільні місця, діти з України проходять індивідуальний відбір та приймаються на підставі свідоцтва про здобуття базової середньої освіти/певного етапу навчання.
Подякувати за матеріал можна досить просто – КУПИТИ ВІРТУАЛЬНУ КАВУ-ПІДТРИМКУ ;), натиснувши на кнопку нижче:
Якщо ви бажаєте подати заяву на вступ до обраного ліцею, технікуму чи професійного училища І ступеня, зверніться особисто до його директора/ до секретаріату вже в липні, поцікавтеся про вимоги щодо вступу, почитайте інформацію на сайті конкретного навчального закладу. Напишіть заяву (podanie) в секретаріаті. Іноді навіть вдається сконтактуватися через електронну пошту і все з’ясувати.
Зазначимо, що деякі середні школи вимагають знання польської мови на рівні А2-В1. Для цього вам можуть влаштувати співбесіду або тест на знання мови. Якщо на одне місце в навчальному закладі претендуватиме кілька учнів з України, то дирекція школи братиме до уваги оцінки учнів зі свідоцтва за 9 клас. Також вирішальним може бути те, чи дитина знає/розуміє польську мову. Детальну інформацію можна знайти на сайті обраного навчального закладу. Шукайте в закладці Rekrutacja або Kandydat/Strefa kandydata. У школах на сході Польщі можна навіть знайти інформацію про вступ українською чи російською мовами.
Якщо школа з тих чи інших причин відмовила вам у вступі, треба обов’язково просити, щоб цю відмову надали вам у письмовій формі (у документі має бути зазначена причина відмови). Після отримання такого документа слід звернутись у відділ освіти міста (wydział edukacji). Там вам мають підшукати інший навчальний заклад для подальшої освіти.
Вище описаний варіант – вступ дітей, які мешкатимуть у Польщі з одним із батьків.
Якщо дитина проживатиме в Польщі без батьків – тоді треба шукати такий навчальний заклад, при якому є бурса/інтернат + опікун. Таких технікумів та ліцеїв не так уже й багато. Як правило, вони співпрацюють з освітніми агенціями , які супроводжують і допомагають дітям вступити до тих навчальних закладів, з якими в них підписаний договір. Можна самостійно знайти опікуна, у такому випадку треба надати нотаріально завірений дозвіл на здійснення законної опіки над учнем третій особі, яка мешкає в Польщі.
Ознайомитися із навчальними закладами можна ось за цими двома посиланнями:
1) https://www.otouczelnie.pl/
Які документи потрібні для вступу?
– свідоцтво про здобуття базової середньої освіти та додаток до свідоцтва з оцінками + їхній переклад на польську мову (бажано в присяжного перекладача; не всі вимагають, але краще перестрахуватися);
– PESEL (ідентифікаційний код), якщо є. Якщо його немає, то свідоцтво про народження (перекладене в присяжного перекладача);
– у самому навчальному закладі один із батьків має заповнити заяву на вступ – podanie.
– можуть попросити ксерокопію паспортів (ксерокопію зроблять у секретаріаті);
– 2 фотографії (zdjęcia na legitymację 30х42);
– варто мати із собою виписку про щеплення/картку щеплень і карту здоров’я (не всі вимагають, але краще нехай буде);
– у разі відсутності документів, що видані школою за кордоном, батьки подають заяву про їхню відсутність і про суму років навчання кандидата за кордоном – це офіційна інформація від Міносвіти Польщі, проте остаточне рішення про зарахування прийматиме дирекція школи (тут уже індивідуально, краще документи мати).
Увага! Якщо ви подаєтеся до двомовної школи чи двомовного відділу, спортивної чи художньої школи, то майте на увазі, що там можуть вимагатися додаткові критерії для вступу – наприклад, додатковий внутрішній екзамен, який проводиться у червні у чітко визначений термін.
Вільні місця в середніх школах можна подивитися на сайті місцевого кураторіуму освіти після основного та додаткового терміну рекрутації.
Підготувала Оксана Дубовик –
Вчитель-консультант з питань шкільної освіти в м. Ґдиня