www.polski.info - Польська мова. Матеріали до вивчення.
Цікавинки про Польщу

Вони творили історію: 5 знаменитих династій магнатів Польщі

Потужні роди польських магнатів ще якусь сотню років тому правили у своїх маєтках, займалися активним суспільно-політичним життям та сприяли розвитку економіки й культури країни, впливали на її долю. Найвідоміші з-них були щедрими меценатами у сфері мистецтва, освіти й науки, умілими полководцями й впливовими політиками. Очевидно, що без них не було б стільки маєтків і резиденцій, замків і палаців, пам’яток садово-паркового мистецтва, навіть цілих містечок і сіл як на території Польщі, так і в Україні. Сьогодні ми розповімо вам про кілька найвпливовіших польських магнатських родів минулих століть.

 



Чарторийські

Одним із найвідоміших магнатських родів Польщі були князі Чарторийські – знамениті меценати, освічені покровителі літератури й мистецтва, вправні політики й автори реформ. Чарторийські, князівський рід герба Погонь, ведуть свій родовід від литовсько-українських князів Коріятовичів. Своє прізвище отримали від назви українського родового маєтку Чорторийськ, що на Волині. Представники цього роду свого часу посідали високі державні й адміністративні посади в Речі Посполитій. Разом із Понятовськими створили опозицію королю Августу ІІІ Сасу й фактично керували Річчю Посполитою у ХVIII ст. Родина мала кілька маєтків в Україні й Польщі, але найвідомішим є палац у Пулавах , де князі зібрали багату бібліотеку рідкісних видань, а Ізабелла Чарторийська заснувала перший у Польщі музей, який став основою сучасного Музею Чарторийських у Кракові. У наш час представники роду князів Чарторийських мешкають у Польщі та країнах Західної Європи.

Замойські

Замойські гербу Єліта – польський шляхетський рід, який теж відігравав важливу роль у національній історії й культурі країни. Цікавою є історія походження назви герба (польською jelitо – кишківник/кишка). За однією з легенд, перший із роду, Флоріан Сірий, брав участь у битві під Пловцями, був важко поранений і не міг пересуватися. Проте коли побачив короля Владислава І Локетка, спробував піднятися, самостійно заправивши нутрощі всередину, не скаржачись на біль. Король чув про подвиги воїна, був вражений його мужністю, тому нагородив гербом … Jelita.
У XVII столітті представники цього роду стали магнатами, отримали графський титул. Саме завдяки Замойським можемо тепер милуватися містом Замостя, яке було закладене 1580 р. Яном Саріушем Замойським згідно з ренесансними засадами ідеального міста. Представники роду Замойських мешкають у Польщі й сьогодні. Один із них – Марчін Замойський – навіть кілька разів обирався президентом міста. До речі, до герба Єліта належали відомі композитори Вітольд Лютославський та Ігнацій Ян Падеревський.

www.polski.info - Польська мова. Матеріали до вивчення.
Худ. Ян Матейко. Титулована шляхта Речі Посполитої 1697–1795

Потоцькі

Магнати Потоцькі гербу Пилява походять із села Поток, що біля Єнджеюва. З-поміж трьох головних гілок роду найбільш відомими є дві: Гетьманська/Срібна Пилява і Лінія примасів/Золота Пилява. Численні представники цієї знаної шляхетської династії теж залишили помітний слід в історії Речі Посполитої. Серед них були державні діячі і воєначальники, меценати і відомі діячі культури; вони зробили великий вклад у суспільно-культурне життя не лише Польщі, а й України, заснували перші благодійні організації та звели більше сотні замків і палаців, красою яких ми можемо милуватися й сьогодні. Найбільш відомий маєток родини знаходиться у Вілянові, мали вони також палаци в Кракові, Любліні, Львові, Тульчині, замок у Збаражі й Ланцуті тощо. Потоцькі теж мають знаменитих членів родини, таких як Ігнацій та Станіслав Костка.

Понятовські

Походження шляхетського роду Понятовських гербу Цьолек до кінця не відоме. За офіційною версією, свій родовід вони ведуть від вихідців з Італії на прізвище Тореллі. Відомо також, що родина ще в ХVII ст. мала свій маєток у Понятовій Любельського воєводства і належала до напівзаможної шляхти. Скоріш за все, саме від назви населеного пункту й походить прізвище майбутніх магнатів. Стрімка військова кар’єра, вдалий шлюб із Констанцією Чарторийською, «правильні» політичні погляди Станіслава Понятовського (батька) сприяли швидкому зростанню високого соціального становища родини. Найвідомішим представником роду був останній король Речі Посполитої – Станіслав ІІ Август, який підтримував культурне й економічне відродження Польщі, а в політиці орієнтувався на Росію. Більшість нащадків роду Понятовських вимерла на межі ХVIIІ -ХІХ ст., а ті, які дожили до нашого часу, мешкають зараз у Франції.

Лещинські

Як відомо, шляхетські роди часто давали назви місцевостям, у яких мешкали, і навпаки. Родина Лещинських герба Венява походила з Лешно (дав. Лещно) – саме це містечко й дало назву прізвищу. На межі ХVI – ХVIІ ст. Лещинські підтримували Реформацію, але потім повернулися до католицизму. Найвідомішим представником роду був король Польщі, пізніше останній герцог Лотарингії Станіслав Лещинський. Він був глибоко віруючою людиною, політиком, перекладачем і літератором, двічі обирався королем і прожив найдовше з-поміж усіх правителів. До наших днів збереглося чимало прекрасних маєтків Лещинських, у тому числі замок у Голухові. Король не мав сина, тому був останнім нащадком роду. Мав двох доньок, одна з яких, Марія, вийшла заміж за короля Франції Людовика ХV. Отже, Лещинські стали предками майбутніх королів Франції, Іспанії та інших держав.

Джерело: YAVP.PL

Джерело ілюстрацій: Вікіпедія



Administrator of www.jpolski.info

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *